על הכנה ללידה בגישה של ׳לידה כמסע׳

מאת דנית צור אלמוג, פרפרים בבטן

הספר Birthing From Within – An extra-ordinary guide to childbirth preparation, שכתבה פם אינגלנד היווה את אחת ההשראות המרכזיות לקורס ההכנה ללידה שלנו, בפרפרים בבטן, מההתחלה.

כשנסענו, בנובמבר 2008, לשיקגו, לסדנה שלא שיערנו עד כמה ההתנסות תעשיר אותנו, קודם כל כבני אדם, כנשים, וכמובן גם כדולות וכמדריכות הכנה ללידה. פם אינגלנד (Pam England), מיילדת מאלבקירקי, ניו מקסיקו, מספרת שכשהתכוננה ללידה הראשונה שלה, היתה משוכנעת שהעובדה שהיא מקפידה על תזונה משובחת בהיריון, מתרגלת יוגה באדיקות, אופה לחם תוצרת בית, נועלת סנדלי בירקנשטוק ואוטמת חזק את אוזניה כשמישהו מזכיר את צמד המילים ניתוח קיסרי, מבטיחה לה לידת בית מופלאה. לפיית הלידות, עם זאת, היו תוכניות אחרות, ופם מצאה עצמה יולדת בלידה קיסרית – התגשמות הפחד הגדול ביותר שלה. הפער העצום בין הידע שלה כמיילדת, לבין חווייתה כאמא, שיולדת בפעם הראשונה, שילח אותו למסע ארוך ומעמקי לחקר הלידה מבפנים.

ידע רפואי וידע פנימי – המדריכות, משמשות כ"מיילדות" עבור תהליך הגילוי של ההורים

הכנה ללידה, בגישה החדשנית של ׳לידה כמסע׳, משלבת שלושה סוגי ידע – ידע רפואי, לגבי לידה בתרבות המודרנית, וידע פנימי שקיים בכל אחת מאיתנו, אבל צריך פעמים רבות לגלותו מחדש, וללמוד לבטוח בו. זוגות קוראים ספרים, מדברים עם חברים ומגיעים לקורס הכנה ללידה כדי לקבל ידע – ידע פיזיולוגי, ידע רפואי, ידע סטטיסטי. כך נהוג בחברה המודרנית להתכונן, ללמוד. בזמן לידה, עם זאת, החלק הפרימיטיבי של המוח הוא החלק הפעיל, ואילו החלק החושב, הלומד (וגם הדואג והמשווה) הולך ומטשטש. תוך כדי הלידה תחושת הטראנס חזקה פי כמה מכל הסבר ששיננו. נדמה לנו שהזמן טס, ובו-זמנית ציר נמשך נצח. יולדות בוכות, מתייאשות, מתגברות, שמחות, פוחדות, מתמודדות…

"לידה היא תהליך של גילוי עצמי, וההכנה ללידה יכולה להיות חלק מתהליך זה – הכנה נפשית ללידה, כשאנחנו, המדריכות, משמשות כ"מיילדות" עבור תהליך הגילוי של ההורים, ולא כמומחיות, שמהן נובע מעיין החוכמה.

הצלחה וכישלון – איך תגלו את הכוחות שלכם תוך כדי המסע

אינספור פעמים שמענו נשים מדברות על תחושת הכישלון שלהן בלידה – נשים שמרגישות שנכשלו כי ילדו בקיסרי, נשים שמתייסרות כי לקחו אפידורל, נשים שמכות על חטא שכן (או שלא) הסכימו לאיזו שהיא התערבות רפואית, נשים שהיו כל זמן הלידה בלחץ להצליח ללדת 'כמו שצריך'…
גם את 'מידת ההצלחה' של קורס ההכנה ללידה נוטים למדוד לפי תוצאת הלידה. אפשר לראות זאת כגישה פטריארכלית, מכווננת מטרה. נשפטת לפי התוצאה. לעומתה מציעה גישת ׳לידה כמסע׳ גישה מטריארכלית, מסע של גילוי וגדילה, שהחשוב בו הוא איך תתמודדו עם כל מה שיבוא. איך תגלו את הכוחות שלכם תוך כדי המסע. הצד האפל של התנועה לחיזוק נשים ללדת כמו שהן רוצות, מרגישות ומאמינות, היא אותה תחושת כישלון שמתגנבת בכל פעם שתוכנית הלידה אינה מתגשמת. וזה לא קרה רק לפם אינגלנד, זה קורה להרבה נשים, יום יום. לפעמים הפנטזיה שלנו על הלידה מתגשמת – ואז זו מתנה ענקית ונהדרת. הרבה פעמים הפנטזיה רחוקה מהמציאות. מדד 'ההצלחה' בגישה של ׳לידה כמסע׳, הוא לעשות בכל רגע את הדבר הנכון ביותר עבורי. ואם מה שרציתי כבר לא מתאים, או לא עובד, או לא משרת אותי, אז לבחור בדבר הבא הכי נכון וטוב עבורי, בתנאים החדשים שנוצרו. אנשים רבים חושבים שללדת מבפנים פירושו ללדת טבעי, ללא התערבויות או כאב. אבל ללידה מבפנים אין שום קשר לזה. אפשר לעבור את כל ההתערבויות בספר, ועדיין ללדת מבפנים. ללדת מבפנים פירושו ללדת במודעות.

התמודדות עם כאב – עבור רוב הנשים כאב הוא חלק בלתי נפרד מהלידה, אבל אפשר לעשות הרבה כדי להקל על הסבל

בקורסים בגישת ׳לידה כמסע׳ יוצאים למסע, שבמהלכו מפתחים מודעות לפחדים, להנחות מוקדמות, לציפיות ולכוחות שלנו, בעזרת מגוון רחב של תרגילים – בגוף, בדמיון, באמנות. תרגילים שגורמים להורים רבים לומר לעצמם – מממ, ככה אף פעם לא חשבתי על זה…
דגש רב מושם בגישה על דרכים להתמודדות עם כאב.
עבור רוב הנשים כאב הוא חלק בלתי נפרד מהלידה, אבל אפשר לעשות הרבה כדי להקל על הסבל. במהלך המפגשים זוגות מתנסים בשורה של דרכים להתמודדות עם כאב – מודעות לנשימה, קולות, מסאז', טכניקות מדיטציה שונות ועוד – ויכולים לגלות מה עוזר להם, ומה יכול לעזור להם יותר. לא 'מדברים על' התמודדות עם כאב, אלא מתנסים בתרגילים מעשיים, ששווים אלף מילים.
בדרך כלל אנחנו מתכוננים למה שאנחנו מסוגלים לדמיין, אבל קשה מאוד לדמיין כאב של צירים. השאלה היא בעצם – מה אעשה כשכבר לא אדע מה לעשות?

שימוש באמנות – כשהורים מציירים בהכנה ללידה, לפעמים הם מופתעים ממה שמופיע על הדף

אנחנו מורגלים מאוד ללמוד ולהתכונן באמצעות החלק השמאלי של המוח שלנו. אנחנו בודקים, משווים, זוכרים, משננים ומסבירים. בעזרת התנסות באמנות, בציור או בחימר, אנחנו מפעילים את הצד הימני של המוח – הצד האינטואיטיבי, הרגשי שלנו, ולפעמים מתגלית דרכו אינפורמציה חשובה, שלא היתה עולה בדיבור רציונאלי על הלידה הקרבה. כשהורים מציירים בקורס הכנה ללידה, לפעמים הם מופתעים ממה שמופיע על הדף. אין שום חשיבות כאן לציור עצמו, והאם הוא יוצא 'יפה', 'מוצלח' או 'כמו של ילד בגן' – אלא לתהליך הגילוי שיכול להתרחש תוך כדי הציור. כמו האב שצייר תינוק, ואמר לנו שזו הפעם הראשונה שהוא ראה בכלל בדמיונו את התינוק…

"בעזרת השימוש באמנות אפשר להתעלות מעל המודל המוגבל (והמגביל) של לידה כאירוע רפואי, ולעבור להתייחס ללידה כאל טקס מעבר מהותי, גם כשטיפול רפואי הוא חלק ממנו" (פם אינגלנד).

תפקיד האב – מהאבא מצופה היום להיות התומך המושלם

אחרי עשרות שנים, שבהן האבות הלכו הלוך ושוב, עם סיגריה סטריאוטיפית, בחדר ההמתנה, כיום מקובל מאוד שהאבות נוכחים בחדר הלידה. עם זאת, ברבים מקורסי ההכנה ללידה הם עדיין מרגישים 'בלתי נראים'. בגישה של ׳לידה כמסע׳ ניתנים לאבות מקום והזדמנות להגיד, לשאול, להחליף דעות עם האבות האחרים – לברר לעצמם, ועם בת הזוג שלהם, את התפקיד שלהם בחדר הלידה. מהאבא מצופה היום להיות התומך המושלם, אבל מה עם החששות שלו – מה יהיה אם שום דבר שיעשה לא יעזור לה? מה מצופה ממנו מול הצוות הרפואי….?
אנחנו מפנות לאבות את המקום לשאול את עצמם מה הם צריכים לקראת הלידה? מה יעזור להם במהלך הלידה ואחריה? לא רק בתור התומך שלה, אלא בתור אבא.

בקורסי הכנה ללידה של פרפרים בבטן, בגישה של  ׳לידה כמסע׳, לא תמצאו זוגות היושבים מול מדריכות הכנה ללידה, ומקשיבים, פאסיביים, להרצאות תיאורטיות על הלידה.

"הורים", אומרת פם אינגלנד, "ראויים לתמיכה, בכל סוג לידה והורות שנכון עבורם (בין שמדובר במשככי כאבים, באמצעים טכנולוגיים, בבקבוקים או בלידת בית).

בקורסים שלנו נאספת כל פעם חבורה ייחודית וחד פעמית, שכל אחד ממשתתפיה, נשים וגברים כאחד, מביא אל המפגשים את עולמו שלו – את הציפיות, החששות, האמונות, הכוונות והכוחות שלה ושלו ללידה.

אנחנו כאן כדי להקשיב, לחזק, להוסיף ידע חיוני, ובעיקר לעזור לכם להתחבר לכוחות שלכם. "את יכולה לקרוא בספרים על לידה", אומרת פם, "אבל אינך יכולה לקרוא בספרים על עצמך".